Türk ordusunun Kıbrıs’a barış harekatı

Tarihler 15 Temmuz 1974’ü gösterdiğinde Kıbrıs başkanı Makarios’a karşı bir darbe yürütüldü. Yürütülen ve planlı olan darbe sonucu barış tamamen yok olmuş olup,  ada halkı güvensiz hissetmekteydi. Darbenin amacı ise “Enosis” kısaca; Kıbrıs Rum bölgesi ile Yunanistanın birleşmesiydi. Darbe sonrasında Makarios kaçarak adayı daha büyük bir iç savaşın içine sürüklemiş oldu.  Darbe en sonunda garantör devletlerin müdahalesini gerektiren bir hâl aldı.

Kıbrıs’ın içerisinde bulunduğu bu sebeplerden ötürü, Türk Hükümeti bazı kararlar vermek zorunda kaldı. Verdikleri bu kararla Türk Silahlı Kuvvetleri adadaki barışı ve düzeni sağlamak ve toprak bütünlüğünü garanti altına alma düşüncesiyle 20 Temmuz 1974 tarihinde ” Barış Harekatını ” başlatmıştır. Girne bölgesinde  ele geçirilen bir bölgeden hemen sonra Birleşik Milletler ateş kes çağrısı yapmış ve Türkler tarafından kabul edilmiştir. Ateşkeş anlaşmasına uyan Türk Hükümeti, adadaki Türk toplumunun haklarını ve güvenliğini garanti edecek sistemin tekrar kurulmasını sağlamak  için Birinci Cenevre Konferansına katılmıştır. Lakin Yunan Hükümeti  ve Kıbrıslı Rumlar anlaşmaya ön yargılı, katı ve uyumsuz bir şekilde tavır almışlardır. Yapılan İkinci Cenevre Konferansından da Kıbrıs Rumları ve Yunan Hükümetiyle de bir sonuca varılamamıştır. Bu zaman diliminde Kıbrıs Türklerine karşı yaptıkları baskı ve saldırılar da devam etmesi bardaktan taşan son damla olmuştur.

Konferansların bir yere varamayacağını anlamış olan Türk hükümeti, hedeflerine doğru harekete geçmiş ve amaçlarına ulaşınca da “İkinci Barış  Harekâtı”na son vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir