Sophie’nin zorlu çariçe yolculuğu

Soyluluğunu hem anne hem de babasından alan Sophie Auguste, Anhalt – Zerbst’te hayata gözlerini açtı. Sakarlığını çocukluktan bu yana üstünden atamayan Sophie’nin hayatı değişmek üzereydi.

Teyzesi olan Çarçize Elisabet, Sophie’yi Rusya’ya davet etti. Sakarlığı kadar zarif olmayışı ile dikkatleri üstüne çeken Sophie, bu daveti kabul ederek Rusya’ya doğru yola çıktı. Sophie tek kelime Rusça bilmeden Rusya’ya giderken, teyzesi Elisabeth’in maksadının kendisini tahtın varisi Peter ile evlendirmek olduğundan bihaberdi. Rusya’ya varışının ardından bir süre sonra Sophie, Ortodoksluğu kabul etti. Bu zaman diliminde Sophie ismini Katerina olarak değiştirerek, Büyük Petro’nun torunu ile evlendi ve kaderin kendisini “Büyük Katerina” olarak tanımlamasını sağlayacak yolda büyük bir yol kat etti.

Katerina Rusyaya ve Rus sarayına gelirken hissettiği bilinmezlik, heyecan ve çekingenlikten büyük oranda kurtulmuştu. Tam da bu zamanda Çar olarak III Petro’nun adıyla tahta çıkan eşinin, kendisinden boşanmak istediğini öğrenince hayatını değiştirmeye yönelik çok büyük kararlara imza attı. Katerina’nın 28 Haziranda bir ayaklanma başlattığı ve Petro’yu tahttan feragat etmeye zorladığı düşünülmektedir. Tahttan çekilen Petro, Peterholf’a çekildi ve çok zaman geçmeden orada öldürüldü.

Çar’a karşı ayaklanan muhafız alayı, Katerinayı 9 Temmuzda çariçe olarak ilan etti.

30 yılı aşkın tahtta kalan Katerina, bu süre zarfında imparatorluğunu otoriter ve iradeli tutumuyla sağlam temellere oturttu. Katerina dönemine kadar içe kapalı bir yaşayız süren Rus Soyluları, bu dönemde Batı kültürü ile tanışma fırsatı buldular. Katerina küçüklüğünden bu yana sakarlığının yanısıra sanata düşkün biriyle.Yeni açılmış olan Petersburg Güzel Sanatlar Akademisi, ilk mimar mezunlarını yetiştirinceye kadar eğitim için yabancı ülkelerden mimarlar getirtti. Geri kafalılıktan uzak, yeni fikirlere her daim açık olan Katerina, dönemin önde gelen yazar ve filozofları ile mektuplaştı (Diderot, Voltaire). Yine bu yazarların yardımıyla Rus edebiyatının gelişmesinde önemli değere sahip çalışmalar yapmıştır.

Tarihçiler kendisinden ” Büyük Katerina ” diye bahsetmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir