Jarnac Baronunun deyimlere konu olacak saldırısı

Jarnac BaronuGuy Chabot ile Diane de Poitiers arasında uzunca bir süredir bitmeyen anlaşmazlık vardı. Jarnac baronunun karşısındaki rakibi de en az kendisi kadar iktidar kuvveti olan birisiydi.

2 kişinin uyuşmayan fikirlerine bir diğeri de dahil olmaktan kendini alamadı. Tahtın veliahd’ı olan Henry de olaya karıştı. Bunun üzerine yıllar öncesine dayanan husumet ile Jarnac Baronu, veliahd Henry’e meydan okuyarak kendisini duello’ya  davet etti. Lakin dönemin kanunlarında veliahdın düello yapması kesin suretle yasaklıydı. Sebep ile düello sonucu olmayan bir çıkmaza girmiş oldu. Veliahd Henry her ne kadar bu düelloyu istese de gerçekleştiremeyecekti ve bunu gitgide gururuna sığdıramadı ve şeref meselesi haline getirdi. Bu yüzden harekete geçerek Châtaigneraie asilzadesi olan arkadaşı ile görüşmeye karar verdi. Görüşmesinde asilzade olan arkadaşı ( François Vivonne ) olarak kendisinin yerine düello yapmasını teklif etti. Bu durumdan haberdar olan Kral François I, derhal bunun önünü keserek izin vermedi.

Zaman geçiyor olsa da veliahd bu durumu hiç unutmadı. Genç veliahd Henry II adıyla tahta çıktı ve konuyu tekrar gündeme taşıyarak düello yapılmasına karar verdi.

Saint-Germain şatosunda bütün saray halkının katıldığı bir düello düzenlendi. Taraflar içlerindeki ateşi püskürtürcesine düello başlar başlamaz kılıçlarını savurmaya başlamışlardı. Tüm saray halkı Henry’nin arkadaşı François Vivonne’nin tarafını tutuyor ve kazanmasını canı gönülden istiyordu. İzleyiciler nefeslerini tutmuş ve çıt çıkarmadan düelloyu seyrediyordu. Düello başlarında çok aktif ataklar gerçekleştiren Vivonne, düellonun uzaması durumunda yorulacağını düşünmeden direkt zafer elde etmek istiyordu. Gerçekten de Vivonne kazanacak gibi de duruyordu. Düello uzamaya başlamış ve Jarnac hücumlarını arttırıyordu. Jarnac bir anlık hızlı atağı ile Kral’ın şövalyesi Vivonneyi baldırından keserek yere yıktı.

Her ne kadar bu atağın zarif olduğu söylenemezse de hızlı ve kesin sonucu elde eden bu hareketler için “Jarnac vuruşu” dendi ve bu bir deyim olarak Fransız lisanında yerini aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir