Buhar ile yüzmeyi başaran ilk araçlar

On binlerce kişi Saône nehri yakınlarına toplanmış ve genç bir subay‘ın iddiasını gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini merak içerisinde bekliyordu. Daha öncesinde emsali görülmemiş birşeyi iddia eden Joufroy d’Abbans, toplanan bunca kişiye ilk defa şahit olacakları anı yaşatacağını biliyordu.

Çok genç yaşlarda başlayan mekanik sevdası, Joufroyu hiç terk etmeyecekti.  Mühendis eğitimi almamasına karşın halen daha mekanik tecrübelerini arttırmaya çalışıyordu. Baume les Dames rahibesiyle görüşerek maddi yardım talep etti ve aldığı yardım ile 12 metre uzunluğa sahip ilk gemisini üretmiş oldu. Zaferini kanıtlamak isteyen Joufroy bu ilk gemisini yüzdürmeye çalışmış olsa da başarılı bir sonuç yakalayamamıştı.

Bu sefer başarısından emin olan Joufrey, bu sefer 12 yerine 46 metre uzunluğunda ve tamı tamına 182 ton ağırlığında bir gemi inşa etti. Pyroscaphe adını verdiği bu buharlı geminin hareket mekanizması, her iki yanında bulunan ve herkesin dikkatini çeken 2 adet çarktı. Joufrey makineyi çalıştırarak gösteriyi başlatmış oldu. Her iki yanında yani sağ ve solunda bulunan 2 büyük çark hareket etmeye başladı. Suyu yavaşça hızlanarak döven çarklar, itme hareketine uyarak yerinden gemiyi yerinden kıpırdatmaya başladı.  Seyircilerin hayretle izlediği gemi tamı tamına on beş dakika boyunca akıntıya karşı alkışlar eşliğinde yol aldı.

Maddi açıdan destek alamayan Joufrey, icadını geliştirmeye devam edememiş ve ihtilal sebebiyle göç etmek zorunda kalmıştır. Amerikalı Fulton’un ise tasarımını yaptığı ve Clermont adını verdiği 41 metre uzunlukta olan gemisini 1807 tarihinde Hudston’da yüzdürmeyi başarmıştır. Başarısı ticari buharlı gemi taşımacılığına önderlik etmiş ve şehirler arasında seferler düzenlemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir