Salgın nedir ? Nasıl önlenir ?

Hastalıklara mikroplar sebep olur. Mikroplar ise ancak mikroskopla bakıldığı zaman görülebilir. Bir yerde bir çok kişi benzer semptomları taşıyorsa aynı hastalığa yakalanmış olabilirler. Aynı hastalığa yakalanan kişilerin mikrobunun çok yaygın olduğu, hastalığında salgın olduğu anlaşılır. Salgınlar insan topluluklarını etkileyen fakat oldukça fazla etki gösteren hastalıklardır. Büyük salgınlar insan topluluklarını etkilemiş ve ölümlerine sebep olmuşturlar.

Sağlık insanoğlu için çok önemlidir. Sebeple ile bazı hastalıklar yeni keşif edilecek olsa dahi, öncesinde hastalıklar için tedbirler alınmadıysa bulaşıcı olan hastalıklar bir anda kendini yayarak büyük salgınlara sebep olabilir. Bir hastalığın salgına dönüşeceğinin tespit edilemeyeceği durumlarda tahmine dayalı ek tedbirler geliştirilmelidir. Sebep ile hastanın çamaşırlarının, iyileştirilmeye çalışılıp gözlendiği odanın ve kendisiyle ilgilenen hemşire, doktor veya diğer sağlık çalışanlarının çok iyi şekilde dezenfekte edilerek mikroplardan arındırılması gerekir. Bu sayede bir hastadan olası olarak diğer hastaya, veya diğer sağlık personeline bulaştırılması engellenerek, salgının önü kesilip yavaşlatılabilir.

Gerek deprem, su baskını yani sel gibi doğal afetlerde veya savaş gibi durumlarda bulaşıcı hastalıklara yeteri kadar müdahale edilemediğinden kolera, tifo, sarhumma, tifüs gibi bir çok öldürücü hastalıklar kısa zamanda her tarafa yayılır ve binlerce insanı ölüm tehlikesine karşı savunmasız hâle getirir. Günümüzde bunun en büyük örneği mutasyon geçirerek tüm Dünya geneline yayılarak Pandemi tanımı konan Covid – 19(Corona) salgınıdır. Başlarda Çin’de görülen bu virüs tüm Dünyayı tedbirsiz yakaladı. Grip şeklinde seyreden hastalık kısa sürede tüm Dünyaya yayılarak Pandemi olarak ilan edildi. Bulaştığı kişinin solunum yollarında büyük hasarlara yol açarak bir çok kişiyi yatağa hapsetti. Hastanelerin yetersiz kaldığı bu dönemde solunum sorunu çeken bir çok hastaya solunum cihazlarının yetersizliği sebebi ile tam anlamda sağlık hizmeti verilemedi. İnsanların salgını hafife alması sebebiyle uzun süreler boyunca maske takma zorunluluğu ve sokağa çıkma yasağı getirildi.

Tarihte de Covid gibi bir çok salgın olmuş ve bir çok kişinin hayatını kaybetmesine yol açmıştır. Salgınlara bazı örnekler verecek olursak, Yıllar önce Hindistanda ortaya çıkan veba milyonlarca Asya ve Avrupalıyı yok etti. İstanbula kadar gelen bu salgın, Milano, Londra ve Marsilyada büyük kayıplara yol açtı.

Salgınlara karşı nasıl önlem alabiliriz ?

Ortaya çıkan hastalıklar dünya geneline yayıldığında pandemi adını alır. Pandemi adını alan evrensel veya bölgesel hastalıklarda devletlerin sağlık örgütleri konu ile ilgili araştırmalara başlar ve bu araştırmaları Dünya Sağlık Örgütüne bilgi vererek sürdürür. Bu aşamada devletlerin ilgili bakanlıkları virüsten korunmak için hastalığın kendini gösterdiği bölgelerde sokağa çıkma yasağı gibi bazı tedbirler uygular. Halk olarak devletimizin sağlık örgütünün verdiği tavsiyelere uymalı, yasaklarından kaçınmalıyız. Salgınların büyük çoğunluğu bu şekilde önlenemese dahi yayılma hızında azalma sağlanacağını unutmamalıyız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir