Dezenfeksiyon nedir?

Dünya genelinde veya bölgesel olarak görülmüş salgınları önleme düşüncesiyle hastalık taşıyan mikropları öldürme, etkisiz hale getirerek arındırmayı dezenfeksiyon olarak tanımlayabiliriz. Bunun düzgün şekilde yapılması için salgına maruz kalmış hastaların temas ettikleri tüm eşyaları, barındıkları ortamları dezenfente etmek gerekmektedir.

Dezenfeksiyon da aynı sterilizasyonda olduğu gibi asepsi veya antisepsi olarak tanımlanan bir diğer yoldur. İnsanı, ortamı veya herhangi bir şeyi mikroplardan arınmış hale getirmeyi amaçlayarak sağlık bilgisinde kendisine yer edinmiştir.
Dezenfeksiyon çeşitlerine örnek verecek olursak, başlıca türlerini;

  • Atom ışını saçımı,
  • Mor ötesi ışınlar,
  • Birçok mikrop çeşidini yok edebilecek güce sahip olan kızgın buhar banyoları,
  • Isı sayesinde mikrop yok eden etüvler,

gibi antiseptik ürünler olarak sıralayabiliriz. Örneğin doğada, tarlada vücudumuzda açılabilecek yaraları dezenfente etmemiz büyük önem taşımaktadır. Sağlık kuruluşuna gidesiye kadar olan süreçte yaradan mikrop kapmamızı önleyecek ve sağlık durumumuzun daha kötü duruma gitmeden hızla iyileşmesinde faydalı rol oynayacaktır. Antiseptik etkiye sahip alkol çok ama çok etkili bir dezenfektandır ve yaraya uygulamalarda yakar. Alkolün dışında başka bir örnek verecek olursak oksijenli su veya merkürokrom da mikrop öldürücü özelliğe sahiptir ve alkole kıyasla yaralarda kullanımlarda acı ve yanma hissi verdikleri söylenemez.

2019 – 2020 yıllarında Covid tüm Dünya’ya yayılarak pandemi haline gelen salgında dezenfeksiyon’un önemi tüm doktorlar, salgın örgütleri ve devletler tarafından vurgulanmıştır. Halkın bir arada bulundukları yerler sürekli dezenfekte edilmeye çalışılmış, kişilerin ellerini yıkayarak ve çeşitli alkol katkılı birleşimlerle ellerini dezenfekte etmeleri tebliğ edilmiştir. Berberler’in bile kullanıyor oldukları makaslar, elektrikli traş aletleri bu dönemde kullanım başı dezenfekte zorunluluğu getirilen bir diğer örnektir. Doktorların size aşı yapmadan veya inceleme için kan almadan önce alkollü pamuk ile şırıngayı kullanacakları bölgeyi dezenfekte ettiklerini hepimiz biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir