Posta Sürücüsü – Postacı

Posta sürücülüğü, bugün posta kuryelerinin yaptığı işin eski ismidir. Günümüzde kamyon, gemi, motor ve uçakla yapılan postacılığın aksine geçmişte bu işi at arabası ile icra edilmektedir. Posta sürücüleri, at arabasına veya at arabasını çeken atlardan en öndeki at’a binerek kendilerine verilen postayı bir sonraki adrese götürmek için yola çıkmaktaydılar.

Geçmişten günümüze kadar gelen bu meslekte taşıma aracının küçüklüğü ve maliyetli olması yüzünden çok büyük eşyalar taşımak fazla tercih edilmezdi. Eski tabirle haydut, bir diğer deyiş ile hırsızlardan korkulduğu için de para transferi tehlike arz etmekteydi. Bunların dışında haber ve insan taşımacılığı da yapılsa da çok güven teşkil etmiyordu. Günümüz ise postacılarının, kargo şirketlerinin, transfer şirketlerinin taşıyamadığı şey neredeyse yok.

posta-surucusu

Ülkemizde ne kadar çok tercih edilmese de Avrupa kıt’asında posta arabaları uzun süreler boyunca bu mesleği sürdürdü. İnsan, mektup ve para taşımacılığını şehirden şehir’e naklederek görevini yerine getirdi. Avrupa kıt’asında çokça görülen ve icra edilen bu meslek, ülkemizde sadece eski filmlerde ve kitaplarda yerini aldı. Şimdilerde ise; devletin postacılık  işini üstlenmesinin yanı sıra bir çok firma ve kuruluş bu işi yapmaktadır. Eski zamanlarda da günümüzde de yapılan bu iş; söz konusu postanın, sahibinden alınıp gönderileceği yere zamanında ulaştırılması konusunda çok büyük bir özen istemektedir. Eski zamanlarda bu işi yapan kişiler yağmur, soğuk, sıcak ve bu araçları soymaya çalışan hırsızlarla başa çıkmayı göze alıyorken şimdilerde ise güvenli şekilde uçak, kamyon, gemi ve elektronik posta ile postalar gideceği yerlere rahatlıkla ulaşabiliyor. Taşınan bu postalar geçmişe göre daha hızlı olduğu gibi bir o kadar da güvenli taşınıyor. Birine bir posta yollamak istediğimizde veya bir internet sitesinden alışveriş yaptığımızda bize kargolanmış olan ürünün kutusunda bir hasar görsek dahi posta ve ürün için ödediğimiz ücreti yasal yoldan geri almaya hak kazanabiliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir