Mahya Ustası – Mahyacı

Devletimizin büyük oranının İslam inancında olması sebebi ile inanca dayalı türeyen bir diğer meslek türü ise mahya‘dır. Mahya İslam dininin ibadethanesi olan câmi’lerin iki minaresi arasında gerilen birden fazla ışık ile uzaktan bakıldığında ışıldayan yazı gibi görünen eskiden sanat olarak tabir edilen bir meslektir. Bu mesleği icra eden ustalara ise mahyacı denir.

Eski zamanlarda büyük bir titizlik ve uzmanlık isteyen mahyacılık, neredeyse bir sanat eseriydi. Bu alana gönlünü ve zamanını vererek yetişmiş tüm büyük ustalar görevlerini iş olarak görmekten öte inançlarını da katmış ve bu yolda bir çok çırak yetiştirmişlerdir. Mahya ustaları yani mahyacıların, mahyaları kurabilmek için ihtiyaçları câmi’de ki minarelerin sayısıdır. Çünkü mahyacılar minarenin boyundan yararlanarak asacakları ip veya gerilmiş tellere yazacakları yazı yüksekte olması şarttır. Bu sayede mahyacıların eserleri çevredekiler tarafından rahatlıkla görülecektir. Yazının çıplak göz ile okunurluğu ne kadar mahya ustasının hünerine kalsa da yine bu ipler veya teller karşılıklı olarak düz gerilmelidir ki yazılması hedeflenen yazılar düz bir çizgi üzerine yazılmış gibi dursun. Kullanmayı düşündükleri bu gerilmiş tel veya ip üzerine zeytinyağı dolu olan kandil veya mumlu fenerleri bir bir eklemeleri gerekmektedir. Mahyacılar bu esnada işini titizlik ile yapmazlar ise yazmaya çalıştıkları yazı yamuk durabileceği gibi, düzgün dizemediği kandillerin düşme tehlikesi vardır. Diğer bir ince ayrıntı ise gerdirilen ip veya tellerin üzerinde çok fazla kandil veya fener ekleneceği için ağırlık artacak ve telin kopma ihtimali doğacaktır.

Bunca detaya rağmen ülkemizde Ramazan ayları boyunca bu mahya ustalarının sanat eserleri iki minare arasında ışıl ışıl parlamış ve tüm hava koşullarına meydan okumuştur. Günümüzde zeytinyağlı kandil veya mumlu kandil yerine lambalar kullanılmaya başlanmış ve son dönemde led ışıklara dönmüştür.

Ülkemizde, geçmişten bu yana süren mahyacılık son bulsa da mahya geleneği halen devam etmektedir. Mahyaların  kuruluş amacı olan insanları sevaba ve iyiye yönlendirmektir. Lakin siyası partilerin işe el atmaları sonucu mahyalar amacından çıkarak farklı mesajlar da taşımıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir