Seydi Ali Reis kimdir?

Seydî Ali, 1400’lü yılların sonlarında doğduğu bilinmektedir.  Denizcilik ile geçimini sağlayan ailesi, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinden sonra Sinop’a yerleşmiştir.

Çocukluk yıllarında okumayı çok seven Seydi Ali, aynı sebepten dolayı öğrenimini çok iyi tamamlamıştır. Ana dili gibi Farsça ve Arapça konuşmayı öğrenmiş olan Ali aynı zamanda Astronomi ve Fizik dallarına da çok merak duymaktaydı. Ailesinin mesleği gereği denizciliği iyi bilen Ali genç yaşlarda deniz seferlerine çıkmaya başladı.

Çıktığı seferlerde Barbaros Hayreddin Paşa’nın emrinde olduğu için gerek üstlendiği görevler gerekse Hayreddin Paşa’nın tecrübesine dayalı yönlendirmeler ile adı duyulur olmaya başladı. Bir süre sonra Akdeniz bölgesini avucunun için gibi öğrenen Seydî Ali, Trablusgarp fethinin ardından Turgut Reis ve Kaptan-ı Derya ünvanına sahip Sinan Paşa’nın emrinde görevini üstlendi. 1553 – 1554 tarihleri sırasında Hint Okyanusu’na düzenlemiş olduğu sefer ile “Hint Kaplanı” tayin edildi. Gerçekleştirdiği sefer sırasında Portekiz donanma gemileri tarafından zor duruma düşmekle kalmayıp, birde zorlu hava koşulları ve fırtına ile mücadele etmek zorunda kaldı. Sebep ile gemilerini kurtarmak amacıyla Hindistan’a sığınmak zorunda kaldı.

Ülkesine deniz değil kara yoluyla dönmek zorunda kalan Seydî Ali Reis, 3 yıl’ını bu yolda harcadı. Denizde ve kara da yapmış olduğu seyahatler, bu seyahatler sırasında başından geçenleri anlatan tarihe yazılı bir eser bıraktı.

“Anlatım dilinin çok  kuvvetliydi olduğu bilinen Seydî Ali, eserlerinde bahsettiği yerlere ilk defa gidenler bile kitapları klavuz olarak görüp ona uyduklarında istediği yere gidebileceği söylenir”.

Merak duyduğu, araştırdığı ve sevdiği Matematik, Fizik konularını da işleyen eserlerini de yayınlayan Seydî Ali, yıl 1562’i gösterdiğinde İstanbul da hayata gözlerini yumdu.

Eserleri ;se

  • Mir’at Ül’ Memalik
  • Hulast’el Hay
  • Al Muhit Fi İlm’al Eflak Va’l Abhur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir