Kızıl Erik kimdir ?

Yaşamının ilerleyen zamanlarında Denizcilik yapacak olan Erik Thorvaldsson, 950’de Jaeren’de (Norveç) hayata gözlerini açtı.

 

kızıl erikEric’in denizcilik serüveni babasının işlemiş olduğu bir cinayet sebebi ile Norveç’ten kaçması ile başladı. Saç renginden dolayı “Eric the Red” yani “Kızıl” lakabı bu cinayetin ardından kendisine takılmıştır. Kaçış güzergahının son noktası olan İzlanda’ya varan baba oğul; isimlerinin başka bir ölüm olayında anılması üzerine buradan da sürgün edildiler. Erik, İzlandalı balıkçıların henüz kendisinin bilmediği adalardan söz ettiğini duyup sürgün hayatını bu adaları bulma meşguliyetine verdi. Takriben 985’li yıllarda adına “Yeşil Ülke” diyeceği Grönland adalarını keşfetti. Keşfinden bir süre sonra İzlanda’ya dönen Erik, burada yaşayan yoksul Vikingleri Grönland’da “büyük fırsatlar” hayali ile davet etti. Rivayetlere göre yola çıkan 25 viking gemisinin sadece 14’ü Grönland’a varabilmişti. Koloni hâlinde yerleşime başlayan Viking’lerin başkan yardımcılığını alan Erik, saygın ve zengin bir birey haline geldi.

İzlanda’nın kalabalıklaşan toplum düzeyi bir çok bireyi buradan, yani İzlanda dan göç etmeye zorladı. Grönland bu süre boyunca göç almaya devam etti. Fakat yine gelen göçmen gruplarından bir tanesinin taşıdığı salgın sebebi ile halk büyük kayıplar verdi.

Şuan ki Amerika topraklarına, Kristof Kolomb’dan takriben 500 yüz yıl önce ayak basan Norveçli Kâşif Kızıl Erik; göç ile gelen salgında takriben 1010 yıllarında hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir