Barbaros Hayreddin kimdir?

Barbaros Hayreddin yaklaşık 1460’lı yılların sonlarında, Midilli adasında ( Ege Denizi ) doğduğu bilinir. Gerçek adı Hızır Reis olduğu bilinir ve devleti için yaptıkları sebebi ile Padişah tarafından kendisine, “dinin hayırlısı” anlamına gelen “Hayreddin” adı verilmiştir.

Abisi Oruç Reis genç yaşta denizciliğe atılmıştır. Edindiği tecrübeleri deniz ticaretinde kullanan abisi tutsak düşerek bir takım durumlar yaşamıştır. Barbaros da abisinin izinden giderek deniz ticareti ile uğraşmıştır. Oruç Reis yaşadığı olaylar sebebi ile deniz ticaretini bırakarak denize açılmaya karar verdiğinde Hızır Reis de abisine uyacaktır. Abisi Oruç Reis ile Akdeniz de Venedik, Ceneviz ve İspanyol gemilerine karşı savaşan Hızır Reis’in bir süre sonra adı çok duyulmaya başlamıştı. Barbaros olarak da tanınan bu denizciyi Kanuni Sultan Süleyman da duymuştu. Kanuni Sultan’ın çağrısına uyarak yanına giden Hızır Reis, emri ile “Kaptan-ı Derya“lığa getirildi. Kanuni Sultan Süleyman’ın deniz donanmasının başına getirilen Hayreddin’in karşısında ise Haçlı Donanmasına ait yaklaşık 5 ülke’nin birleşerek tek güç haline gelmiş deniz donanması vardı. Savaşta galip gelinmiş ve Akdeniz bir Türk gölü haline gelmiştir.

Preveze, Cezayir gibi bir çok zafer ile devletine katkı sağlayan Barbaros, 1546 yılında İstanbul da hayata gözlerini kapamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir