Afrikalı Scipio kimdir?

Afrikalı ünvanını kazanan ve tarihe Afrikalı Scipio olarak adını duyuran bu zat’ın gerçek ismi Cornelius Scipio’dur. Afrikalı Scipio diğer adıyla Cornelius Scipio’nun Milattan önce 235 tarihinde, Romada doğduğu düşünülmekte veİtalya’da öldüğü bilinmetedir. Hannibal’ın zorluğu düşmanı olan Afrikalı Scipi, M.Ö 202’de Zama zaferini kazanmıştır.

Milattan önce iki şehir arasında dur durak bilmeyen bir savaş vardır. Kartaca ve Büyük Roma durmadan savaşan iki düşmandır. Tabi bu iki büyük rakibin 2 de büyük generali mevcuttur. Bu generaller ise; Kartaca tarafında Hannibal, Roma tarafından ise Afrika ünvanı ile tanıla gelmiş Cornelius Scipio’dur. Bu iki şanlı zat’lar birbirleri arasında büyük bir rekabet sürdürmektedirler. Bu rekabette kârlı taraf elbette Roma’lı Cornelius Scipio’dur. Çünkü Cornelius Scipio’nun tarihe adını yazan bu süreç içinde babası, düşünceleri ve tecrübeleri oğlunun yanından bir an olsun ayrılmamıştır. Babası’nın kendine yarar sağladığı Scipio İspanya’da bulunan tüm düşmanlarını İspanya’dan püskürtmüştür. Bu zaferler ile yetinmemek ile birlikte Kuzey Afrika topraklarına gitmiştir. Scipio burada da en büyük ve tek rakibi olan Hannibal’ın ordusu ile karşı karşıya gelecektir. Hannibal’ın Kuzey Afrika da bulunan ordusu üzerine büyük bir sefer düzenleyen Scipio, onu bu topraklarda yenmiştir. Zaferinin adına “Zama Zaferi” denilmiş ve Hannibal’ın ordusu yenik düşmüştür. Bundan sonraki süreçte zaferlerine yenisini katacak olan Scipio, malubiyete uğrattığı Kartaca şehrini ele geçirmiştir. Kartaca şehrini alan Scipio bu dur durak bilmeyen olaylardan sonra doğduğu ülkeye yani Roma’ya dönme kararı almıştır. Roma’ya bir süre sonra gelen Scipio, doğduğu şehirde “Afrikalı Scipio ” olara adlandırılmış ve böyle anılmasının yanı sıra tarihe adını bu şekilde yazmıştır.
183’te İtalya da hayata gözlerini kapayan Scipio’nun yanı sıra yine aynı bu zaman dilimi içerisinde en büyük rakibi olan Hannibal da ölmüştür. Rekabetlerine o çağlarda yaşayan çoğu insan şahit olmuştur. Ölümlerinin ardından yapılan başka savaşlar sonucunda Kartaca tekrar yenik düşmüş ve Dünya haritası üzerinden tamamen silinmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir