Polisler hırsızları parmak izinden nasıl yakalar ?

Her insan parmaklarında kırışıklar ile doğar. Her insanın parmaklarının ucundaki bu kırışıklıklara Parmak izi denir. Herkesin parmaklarının ucunda bulunan bu kırışıklıklar yani parmak izleri kişiden kişiye göre değişir ve herkesin parmak izi farklıdır.

Suçlular parmak izi ile nasıl bulunur?

Suçlular hırsızlık için gittikleri bir mekan veya yerlerde etrafla bir etkileşime gider. Hırsızlar her bir yere dokunduğunda, dokundukları bu yerlerde parmak uçlarındaki kırışıklıkların izlerine bırakırlar.

Polisler önceden hırsızlık yapan kişilerin parmak uçlarındaki bu kırışıklıkların yani parmak izlerini, mürekkebe batırılmış bir tampon ile alır ve veritabanlarına kaydederler. Bu sayede önceden hırsızlık yapmış olan bir kişi bu sayede kolayca tespit edilebilir. Bunun yanı sıra ilk defa suç işleyen bir kişi dahi olsa olay yerinde bu kişinin parmak izi de alınıp suçlular listesine kaydedilir. Olay yerinde bulunan parmak izleri ile veritabanına kayıtlı önceki suçlular arasında bir karşılaştırma yapılır ve suçlu ortaya çıkarılır.

Parmak izi genetik midir?

Parmak izleri genetik değildir. İnsandan insana değişir ve birbirleri aralarında farklar mevcuttur.

Parmak izi yaşlanınca geçer mi?

Bir insanın parmak ucundaki kırışıklıklar yani parmak izleri doğmadan önce belirlenir. Doğduğu zaman diliminden yaşlanacağı zaman arasına kadar, yani bu iz yaş ile değişmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir