Neden terleriz ? Terleyince neden kötü koku salgılarız ?

Vücudumuz soğuktan ziyade fazla ısındığında terleme meydana gelecektir. Terleme’nin bir çok faydasının bulunduğu gibi zararları da vardır.

ter-kokuTerleme gün içerisinde her an gerçekleşebilecek bir durumdur. İklim sıcaklığı terlemenize sebep olacağı gibi, fiziki güç gerektiren herhangi bir iş’i yapmanız da terlemeye yol açabilir. Vücudumuz iç sıcaklığımız ile dış sıcaklığını eşitleyerek sabit kalmaya çalışır, terleme bu süreçte oluşur. Aynı zamanda hastalandığımızda da terleye biliriz. Vücudunuz herhangi bir virüs hastalığına(grip) karşı koymak için de bu tepkimeyi verebilir.

Terleyince neden kötü koku salgılarız ?
Yediğimiz ve içtiğimiz tüm besinler bildiğiniz gibi tükettikten bir süre sonra kan dolaşım sistemine dolaşır. Ter bezlerinizin salgılayıp vücudunuzdan attığı bu atık içerisinde kan dolaşım sistemimizden çıkan artıklar da bulunur. Yani biz terledikten bir süre sonra veya hemen ardından özellikle havasız kalan koltuk altı gibi bölgelerde hoş olmayan bir koku oluşabilir.Oluşan bu hoş olmayan koku kan dolaşım sistemimizden atılan artıkların birikmesiyle daha da artabilir. Sebep ile terlendiğinde yıkanıp temizlenmek gerekecektir.

Terleme boşaltıma da yardım edeceğini unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir