Yazılım odaklı bilgisayar bakım ve onarımı

Sadece bilgisayarlar değil, gün geçtikçe yazılımlar da güncelleniyor. Günün her anında yanımızda olan bilgisayarlarımız kimi zaman iş için, kimi zaman eğitim, kimi zamansa eğlence için bize bambaşka dünyaların kapısını açıyor.

Bilgisayarınızı hangi amaç için alırsanız alın bir süre sonra fark edeceğiniz gibi bilgisayarınızda yavaşlamalar ve takılmalar yaşanması çok olasıdır. Sizde bilgisayarınızın aldığınız ilk gündeki gibi çalışmasını istiyorsanız, yavaşlamalar her ne maksat olursa olsun bilgisayardaki işinizi aksatıyor veya engelliyor ise merak etmeyin! Bu başlık altında size yazılımsal olarak bilgisayarınızın bakım ve onarımının nasıl yapılacağını anlatacağız. Merak etmeyin! Sizler için hazırlamış olduğumuz bu kılavuz da bilgisayar uzmanı kadar bilginiz olması gerekmese de bir uzman gibi bu işlemi gerçekleştirebileceksiniz.

Bilgisayarların oluşumu; Donanım ve Yazılım olarak ele aldığımızı düşünelim.

donanim-hardware

Donanım : Masaüstü veya Dizüstü bilgisayarınızın teknik anlamda, içinde olan elektronik kartlarını temsil ettiğini düşünmeniz yeterli olacaktır. Örneğin; Bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri Monitöre aktarmasını sağlayan bilgisayar donanımı Ekran Kartı olarak adlandırılır. Bu cihazlar elektronik olduğu için tamiri olmayacak şekilde arızalanabilir. Fakat harici alternatif diğer ürünler ile değiştirilebilir. Örneğin bilgisayarınızın Ram’i bozulduğunda yenisini takarak kullanımına devam edebilirsiniz.

windows-logos

Yazılım : Yine masaüstü veya dizüstü hangi bilgisayar olursa olsun içerisinde barındırdığı tüm elektronik kartların (yada donanım) birlikte uyumlu çalışmasını sağlayan programların bütünüdür. Örneğin; Windows veya MacOS birer işletim sistemi yazılımıdır. Bilgisayarınızdaki hoparlörden ses’in size aktarılmasını sağlayan Ses Sürücüsü bir yazılımdır. Donanım kısmındaki arızalarda yeni donanım veya arızalı parçanın onarımı ile sorun çözülebiliyorken, yazılımsal arızalarda ise sorun bu yazılımın tekrar yüklenmesi ile çözülebilir.

Bozuk bir donanım; Örneğin ekran kartı arızalandığında, arızaya göre görüntü vermeye devam edebilir. Fakat bu kartın size sunduğu ayrıcalıklar (oyun oynamak, vd) tam anlamıyla aynı şekilde kullanılamaz, yada stabil olmaz diyebiliriz.

Örneğin yine ekran kartı arızalanmış gibi düşündüğünüzde, bu kart’ın yazılımını tekrar yüklediğinizde sorunun çözüldüğünü görebilirsiniz. Fakat bazı arızalarda Ekran kartı sürücüsünü yükleyemezsiniz. Bu durum ekran kartı arızasından kaynaklanabileceği gibi yanlış yazılımdan da kaynaklanabileceğini unutmayınız.

Konuyu fazla uzatmadan ve konudan da çok ayrılmadan, aşağıda yer alan başlık altında “Yazılım bazlı bilgisayar onarımı nasıl yapılır ? ” konusunu aktarmaya çalışacağız.

 

Yazılım Odaklı Bilgisayar Bakım/Onarımı Nasıl Yapılır ?
Yazılımsal bakım/onarım rehberi : Temp Klasörü nedir, ne işe yarar?,
Yazılımsal bakım/onarım rehberi : Prefetch Klasörü nedir, ne işe yarar?,
Yazılımsal bakım/onarım rehberi : Disk Birleştirme(Defraggler) nedir, ne işe yarar?,
Yazılımsal bakım/onarım rehberi : Msconfig ve başlatma ayarları,
Yazılımsal bakım/onarım rehberi : Yazılım hata denetimi ve onarımı,
Yazılımsal bakım/onarım rehberi : Otomatik güncelleştirmeler ve önemi,
Yazılımsal bakım/onarım rehberi : Ek araçlar ile ek temizlik,
Yazılımsal bakım/onarım rehberi : Bilgisayar temiz ve güvenli kullanım rehberi,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir