Temp klasörü nedir ? Ne işe yarar ?

Bildiğiniz gibi bilgisayarlar ilk zamanlarda erişimi kolay olmayan cihazlardı. Eskiden nadir olarak gördüğümüz ve sadece adını duyduğumuz bu cihazlar artık neredeyse her eve girmiş durumda.
Eğitim, iş veya eğlence kullanım alanı ne olursa olsun bilgisayarlar hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline geldi. Ve sürekli gelişen yazılım dünyası, işimizi kolaylaştırmaya yönelik çalışmalarda bir çok program üretiyor. Sonuç olarak; Biz bilgisayarımızdaki donanımların sürücülerini indirip kurduğumuzda, veya dijital bir katalog için ekstra bir yazılım kurduğumuzda bilgisayarın bizim için işlevi olan temp işlevini kullanıyoruz. Kurmaya çalıştığımız her yazılım, kurulum esnasında dosyaları genişletmek için bu alanı kullanırken, güncelleştirme yaptığımızda yine aynı işlemi yapmaya devam ediyor. Hata veren yazılımlar *log adıyla da bilinen kayıt dosyalarını sizin için bu klasörde tutuyor.

Fakat, adından da anlaşılacağı üzere ” temp ” gereksiz dosyalar’ı temsil ediyor. Evimizde ki fazlalık gereksiz eşyaları nasıl ki istemiyorsak yine bilgisayarımızda da istemeyiz. Sebep ile bu dosyaların bilgisayarımızdan temizlenmesi, performans açısından çok önemlidir. Bu dosyalar bilgisayarımızda en az 2, en fazla ise bilgisayarımızda tanımlı kullanıcı sayısı kadardır. Aşağıda belirtecek olduğumuz klasör yolundaki dosyalara girip içeriğini temizlemek yeterli olacaktır!

Önemli not : Bir yazılımı kurduktan sonra, bilgisayarımız otomatik güncelleştirmeleri yaptıktan sonra, veya kaydedilmemiş ve açık olan tüm yazılımları kapatmanız gerekmektedir. Yani bu dosyayı boşaltmadan önce mutlaka bir kez bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeni açılmış bir bilgisayarda öncelikle bu klasörleri boşaltın ve tekrar yeniden başlatarak normal kullanımınıza devam edin
( Örneğin açıkta olan program Photoshop veya Solid olsun, kaydedilmemiş parçalarınız kaybolabilir ).
Belirtilen klasör haricinde, yanlış bir klasörün içerisindekileri silerseniz işletim sisteminiz çökebilir. Buradaki tüm klasörlerin bir işlevi vardır, unutmayın!
Windows’un tüm sürümlerinde aynı yol geçerlidir

1. Direkt kısayol ( C:\Windows\Temp ) veya aşağıdaki adımları izleyin;
Bilgisayarım a girin,
İşletim sisteminizin yüklü olduğu bölüme girin( Bende ve genelde C: kısmı olur),
Windows klasörünü açın,
Temp klasörünü bulun, içini açın ve içerisindeki her şeyi silin.

2. Direkt kısayol | ( C:\Users\kullanıcıadınız\AppData\Local\Temp ) veya aşağıdaki adımları izleyin;
Silme işlemi bittikten sonra tekrardan Bilgisayarım, C diskine giriş yapın,
Kullanıcılar klasörünü açarak, içerisinde bulunan kullandığınız kullanıcı hesabınızın içerisine girin,
Menü çubuklarından “Gizli Dosyaları Göster” i seçin,
AppData adında bir klasör görünür hale gelecek ve bu dosyaya girin,
İçerisinde Local adlı klasöründe içine girdiğinizde yine “Temp” klasörünü göreceksiniz.
Bu “Temp” dosyasının içini de boşaltın. Bu dosyayı bulmanın bir diğer yolu ise “Başlat” menüsünden “Çalıştır” kısmını aktif etmek ve gelen pencereye ” %temp% ” yazmak olacaktır. Bu kod yazılıp Enter’a basılınca otomatik olarak bu klasör açılır.
Yazılım güncellemeleri, kurulum vd gibi işlemlerle sürekli dolan bu kısım bilgisayarınızın performansında olumsuz rol oynamaktadır. Sebep ile en az ayda 1 kere bu klasörlerin içi boşaltılmalıdır.

Bilgisayarınızın bakım ve temizliği için bilmeniz gereken diğer yollar için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir