Prefetch klasörü nedir ? Ne işe yarar ?

Yazılım tabanlı bilgisayar temizliği, bakımı ve onarımı başlığımızın ikinci konusu ise Prefetch klasörüdür. Önceki yazılarımızda bahsettiğimiz, ve bir çok bilgi kaynağında silmeniz gerektiğini bildiren bir diğer klasör ise Prefetch klasörüdür.

Prefetch klasörü ve işlevi nedir ?
Prefetch klasörü, siz bir yazılımı açtığınızda veya bir oyun dosyasını çalıştırdığınızda sistem tarafından çalıştırılması planlanmış dosyalar bütünüdür. Yani sürekli kullanıyor olduğunuz Photoshop programını açtığınızda bu klasör içerisine sisteminiz dosyalar atar. Siz Photohop ile ilgili işinizi bitirip, hemen ardından aklınıza gelen şeyi resmetmek
için Photoshop’u açmaya çalıştırdığınızda devreye girerek Programın daha hızlı açılmasını sağlar.
Maksimum 128 giriş saklandığı düşünülmektedir.

Prefetch klasörü temizlenmeli mi yoksa temizlenmemeli midir ?
Prefetch klasörü bir çok uzman tarafından temizlenmesi adına henüz ortak bir karara varılamamış bir klasördür. Bir çok kişi bu klasörün temizlenmesi gerektiğini belirtirken, kimisi ise bu klasörün kalması yönünde kesin düşünceye sahip. Fakat bu klasörün temizlenmesi sonucu yazılımlarımızın geç açılacağı ve sürekli bu klasörün dolacağı su geçirmez bir gerçek. Bize göre;
Eğer kullanmış olduğunuz bilgisayar performans açısından yetersiz geliyorsa evet bu klasörün içeriğinin ellenmemesi uygundur. Bu klasör içerisine kayıt olan dosyalar, yukarıda da bahsettiğimiz gibi 128 adet ile sınırlı. Fakat bu kural bir gün bozulabilir ve işlevsiz hâle gelebilir mi ? Evet! İşte bu klasörü düzenli olarak takip etmekle paralel olarak içeriğindeki dosyaların sayısı arttığında, bilgisayar performansımızı etkilememek için içini boşaltabiliriz. Eğer kullandığımız bilgisayar son teknoloji ssd, msata veya m2 gibi hızlı diskler ile desteklenmiş, ram değerleri maksimum seviyede ise bu klasörün ellenmesine neredeyse gerek bile yoktur.

Prefetch klasörü nerededir ?
Prefetch klasörü yine Temp klasörü gibi işletim sistemi dosyaları içerisinde yer alır.
( Temp klasörü hakkında bilgimizi henüz inceleyemediyseniz, buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz )
Direkt olarak yolu ise ; ” C:\Windows\Prefetch ”

Prefetch klasörünü silmek zararlı mıdır ?
Prefect klasörünün temizlenmesi zararlı değildir. Fakat sürekli kullandığınız yazılımların daha hızlı çalışıp, tepki vermesi amacıyla yapılan bu sistemin sağlıklı çalışabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız, açılmasıyla birlikte hiçbir şeyi çalıştırmadan bu temizliği yapıp tekrar yeniden başlatmanızı öneririz. Açıktaki programları kaydedip kapatmayı unutmayınız. Aksi halde çalıştığınız yazılımda veri kaybı yaşamanız olasıdır.

Prefecth klasörünü temizlerken dikkat etmeniz gereken bir diğer kural; doğru klasörde temizlik yapmaya dikkat etmenizdir. İşletim sistemi kaynak dosyaları bu alanda yer aldığı için, farklı bir klasörü temizlediğiniz de bilgisayarınızın işletim sisteminin çökebileceğini unutmayınız.

Bilgisayarınızın bakım ve temizliği için bilmeniz gereken diğer yollar için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir