Msconfig nedir ? Ayarları nasıl yapılandırılmalıdır ?

İhtiyacımız olan yazılımları kurulum yapıp, işimizi tamamlıyoruz. Fakat her gün bilgisayar depomuza yeni bir stok kazandırıyoruz. Kullanmak üzere kurduğumuz bir çok yazılım, yanında ekstra reklam amaçlı yazılımlar kurabiliyorken, bazen ise bilinçsiz olarak bazı dosyaları kendimiz kurabiliyoruz. Ardından sadece programı vakti gelince açıp, kullanıp geri kapatıyoruz.

Kullanıyor olduğumuz yazılımlar, verdikleri hizmetin sorunsuz ve sürekliliğini sağlayabilmek için kendilerini güncelleme odaklı çalışırlar. Çok kritik hatalarda, veya bir sorun fark ettiklerinde hata için güncelleme paketi yayınlayan yazılım sahipleri, bilgisayarımızda ki bu küçük programlara bilgi göndererek bilgisayarlarımızda bulunan yazılımın güncellemesini sağlarlar. Bilgisayarımızın açılışında çalışmak üzere programlanmış olan bu yazılımların tamamı bilgisayarın performansında büyük etkiye sahiptir. Sebep ile düzgün kaldırılmamış veya artık çok aktif kullanmadığımız akabinde bizim için güncel olması büyük bir önem arz etmeyen, bilinçsizce kurulmuş olan bu yazılımların sayısını azaltmak faydamıza olacaktır.

Başlangıçta çalışacak şekilde uyarlanmış bu yazılımları kaldırmadan önce sistem için gerekliliğini araştırmanız önerilir. Aksi hâlde ihtiyaç duyduğunuz bir yazılım devreye girmeyebilir.

Gerekli/Gereksiz yazılımları nereden görebiliriz ? Windows 7

Başlat menüsünde bulunan “Çalıştır” fonksiyonuna girerek, açılan pencereye “msconfig” sorgusunu yazıp enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Açılan pencerede “Başlatma” sekmesine giriniz. Bu sekmede bulunan programlardan artık ihtiyaç duymadıklarınızı veya isteksiz/bilinçsizce kurulmuş olanların sol tarafındaki tik işaretini kaldırmanız yeterli olacaktır.

Aynı pencerenin yanında “Hizmetler” sekmesine tıklayarak, sayfanın sol alt kısmındaki “Tüm microsoft hizmetlerini gizle” butonuna bastıktan sonra geriye kalan yazılımlardan ihtiyacınız olmayanları da kaldırabilirsiniz.

Microsoft hizmetlerini gizlemeyip yapacağınız seçimler problem doğurabilir. Sebep ile bilmediğiniz yazılımları iptal etmeden önce internet üzerinden araştırmanız önerilir.

Gerekli/Gereksiz yazılımları nereden görebiliriz ? Windows 10

Başlangıçtan kaldırmayı düşündüğünüz yazılımlar, Windows 10 işletim sisteminde ” Görev Yöneticisi” adı altında listelenmiştir. Görev çubuğuna sağ tıklayıp “Görev Yöneticisi” ni seçmeye takiben açılan pencereden “Başlangıç” sekmesini seçmeniz yeterli olacaktır. Buradan yine istemediğiniz yazılımların başlagıçta çalışmasını engellemek suretiyle performans elde edebilirsiniz.

Bir diğer yol ise kısayol tuşlaması olan CTRL + ALT + DEL tuşlarına basarak görev yöneticisini direkt olarak açıp, tekrardan “Başlangıç” sekmesine geçiş sağlayıp aynı işlemi yapabilirsiniz.

Neden MSCONFIG’e giremiyorum ?

İş ağı ve iş bilgisayarınız erişim sağlamak istediğiniz alan kısıtlanmış olabilir. Sebep ile erişim sağlayamayabilirsiniz.

Şahsi bilgisayarlarınızda bu alanın aktif olması gerekir. Eğer aktif değil ise olası virüs problemi ile karşı karşıyasınız demektir. Güncel bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı taratma yapmanız, çözüm bulamamanız durumunda ise sağlıklı bir kullanım için yeniden işletim sistemi kurulum yaptırmalı/yapmalısınız.

İş ağı ve iş bilgisayarı kullanıyorsanız, görev yöneticiniz sistem yöneticisi tarafından kapatılabileceği gibi yine virüs gibi sebeplerden dolayı da çalışmıyor olabileceğini unutmayınız.

Neden Başlatma ve Hizmetlerdeki bazı programları kapatamayız ?

Bazı virüsler direkt olarak bu özelliği iptal edebiliyorken, bazıları ise msconfig’e veya görev yöneticisine girmenize izin verebilir. Başlangıçtan kaldırmak istediğiniz yazılım kalkmıyor ise bu bir virüs olabilir. Güncel bir anti virüs veya malware yazılımları ile bu durumdan kurtulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir