Disk birleştirme nedir ? Ne işe yarar ?

Bilgisayarımızı ihtiyaçlarımız doğrultusunda  her gün yeni veriler ve yazılımlar ile dolduruyoruz. Her doldurduğumuz yazılım bilgisayarımızın hafızasına belirli algoritma ile yazılıyor. Ve bu dosyaları kullanmak istediğimizde yazıldığı şekilde, sistemimiz bu dosyaları okuyarak işlevini yerine getirmeye çalışıyor.

Nasıl ki telefonlarımız da hafıza var ise bilgisayarlarımızda da o şekilde hafızalar mevcut. Bilgisayarın çalışması için gerekli olan yazılımların kurulduğu, kullanmış olduğunuz tüm yazılımların kurulum dosyalarını saklayan ve çalıştırabilmenize yardımcı olan, istediğiniz an resim ve video gibi sınırsız uzantıda program, yazılım veya dosyayı sizin için depolayan birim Hard Disk olarak adlandırılır.

Disk birleştirme ihtiyacı neden doğar ?

İndirdiğimiz her dosyayı sildiğimiz de veya bir yazılım kaldırdığımızda kaldırdığımız yazılımlar, sildiğimiz büyük çapta ki veriler hard diskteki yerlerini boşaltarak hafızadan kaldırılıyor. Ardında ise bilgisayarımızın hafızasında parçalanmış boşluklar oluşturuyor. Bu parçalanmış boşlukları yeni yüklemiş olduğumuz diğer dosyalar dolduruyor ve bir süre sonra onlar da bizim için işlevini yitirdiğinde bunları siliyoruz. Sonuç olarak; Bilgisayarımızda parçalanmış bir çok bölüm oluşuyor. Bir sonraki kuracağımız yazılımlar veya veri dosyaları (müzik, filmi, ofis dosyaları vs) bu boş alanlara parçalanmış şekilde yerleşiyor. Bilgisayarımız kurmuş olduğumuz bir yazılımı çalıştırırken veya bir video’yu oynatmaya çalıştığımızda sistematik olarak tüm bu dağılmış yazıyı teker teker arayıp, bulup işleyerek bize sonucu gösteriyor. Sebep ile hard disk fazladan çalışarak, yapacağımız işlemdeki sonuca ulaşma süremizi uzatıyor.

Disk birleştirmeyi( defragg ) neden yapmalıyız ? Faydaları nelerdir ?

Disk birleştirme yapmak bilgisayarımızın performansını bir nebze de olsa geriye çekmek, arttırmak için çok önemlidir. Aksi hâlde hard disk’imiz sürekli olarak parçalanmış halde bulunan verimizi bulmak ile uğraşacak, tüm parçaları yerine getirdiğinde ise kullanacağımız veya işleyeceğimiz veriyi karşımıza getirecektir. Hard disk yani bilgisayar hafızamızın gerek sağlıklı uzun bir kullanım sunması, gerekse istediğimiz anda yapmak istediğimiz işi daha hızlı yapabilmemiz için çok önemlidir.

Disk birleştirme mSata ve m2 Ssd cihazlarda çok daha kısa sürelerde biterken standart 5400 veya 7200 rpm hard disklerde, hard disk durumuna göre çok daha fazla sürmektedir(1 – 6 saat). Mimarı ve yapı gereği msata, m2 ve normal ssd diskler disk birleştirme gereksinimleri daha az duyarlar.

Disk birleştirme ile hard disk yani bilgisayar hafızamızın her yerine dağılmış (parçalanmış) verilerimizi düzene sokarak hard diskimizin daha az efor harcayarak daha hızlı çalışmasının faydamıza olacağını unutmamalıyız.

Disk birleştirmenin zararları var mıdır ?

Disk birleştirme zarardan çok yarar sağlayacak bir eylemdir. Özellikle ssd gibi yeni teknolojili hafıza ürünleri kullanmıyorsanız çok önemlidir. Burada bilinmesi gereken tek zararlı olabilecek nokta;
Eğer bilgisayarınızda Deepfreeze veya bunun gibi işletim sistemini korumaya odaklı yazılım var ise işletim sisteminiz çökecektir.

Disk birleştirme nasıl yapılır ?

Disk birleştirme için günümüzde bir çok freeware yani ücretsiz yazılım vardır. Fakat unutmayınız ki yine aynı şekilde internet üzerinde ki ücretsiz yazılımların bir çoğunda reklam ve ek dosya kurulumu mevcuttur. Yani buda ekstra yazılım kurup kaldırmaya gireceği için yine disk birleştirmeye ihtiyaç doğacaktır.

Tavsiyemiz ise virüslü veya reklamlı yazılımları kullanmamız yönünde olacaktır.
Windows işletim sistemli bilgisayarınızda bu işi yapan ücretsiz bir yazılım olduğunu biliyor muydunuz ? Bilgisayarınıza ekstra yazılım kurmak yerine kendi araçlarını kullanmanız her zaman tavsiyemizdir.

Bilgisayarınızda işletim sistemi bölümünde dosya silmeyi önleyen Deepfreeze veya bu tarzda uygulamalar var ise kesinlikle Disk birleştirme yapmayınız. İşletim sisteminizin çökmesine sebep olacaktır.

 1. Bilgisayarım’a giriniz,
 2. İşletim sisteminizin yüklü olduğu hard disk bölümünüze sağ tıklayınız ( genelde C sürücüsüdür, üzerinde windows logosu vardır ),
 3. Araçlar bölmesinde bulunan Disk birleştirme butonuna tıklayınız.
 4. Açılan ekrandan windows logolu işletim sisteminizin yüklü olduğu bölümü tek tıklayarak seçin,
 5. Alt kısımda yer alan “Diski birleştir” butonuna tıklayınız,
 6. Disk birleştirme yaptığınız bölümün sağ kısmında bulunan “ilerleme” alanında “Tamam” ibaresini gördüğünüzde işlem bitmiş demektir.

veya ;

 • Başlat menüsüne giriniz,
 • Tüm programlar seçeneğine tıklayınız,
 • Donatılar sekmesine giriniz,
 • Sistem araçları sekmesini açınız,
 • Sistem araçlar sekmesinin altındaki Disk Birleştirme butonuna basınız
 • Bir üst kısımdaki açıklamadaki 4.maddeden itibaren devam ediniz.

Bilgisayarınızın teknolojisi çok yeni değil ise disk birleştirme işleminden sonra aynı ekranda bulunan disk birleştirme zamanlayıcısını kapatmayı unutmayınız. Aksi halde siz bilgisayar başındayken arka planda disk birleştirme yapmaya zorlanacak ve bilgisayarın performansını etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir